Strona internetowa – 5 powodów, dlaczego Twoja firma jej potrzebuje?

Dle wielu z nas obecnie Internet stanowi ogromny element codzienności. W sieci nie tylko „spotykamy” się ze znajomymi czy szukamy rozrywki, ale również robimy zakupy, szukamy firm usługowych czy choćby opinii o nich czy o produktach. Dlatego nie jest tajemnicą, iż obecność Twojej firmy w sieci jest dzisiaj koniecznością. Teoretycznie wystarczy założyć firmowe profile na portalach typu Instagram, TikTok czy YouTube i już można budować świadomość marki w sieci. Jednak czy na pewno jest to najlepsze wyjście?

1. Niezależność w sieci

Jeśli miałabym podać główny powód, dlaczego Twoja firma powinna mieć własną stronę internetową, powiedziałabym, że w takim wypadku zawsze Ty /Twoja firma/ jesteś właścicielem tego „miejsca w sieci”. A znaczy to tyle, że dopóki regularnie opłacasz hosting i domenę, strona internetowa Twojej firmy będzie istnieć w przestrzeni Internetu.

Inaczej ma się sprawa w przypadku kont na różnego rodzaju Social Mediach. Owszem, raczej Instagramowi, Facebookowi czy TikTokowi nie grozi rychły upadek, jednak Twoje istnienie na tych portalach zależy od decyzji „na szczycie”. Jeśli w jakimkolwiek stopniu zmieni się polityka każdego z tych portali, mogą one z godziny na godzinę uciąć Ci zasięgi i dostęp do osób, które są obserwatorami Twojej marki. Dlatego owszem, warto rozwijać swoje Social Media, jednak gdzieś obok powinno być miejsce, które będzie Twoją wizytówką w internecie. Tym właśnie powinna stać się strona internetowa Twojego biznesu.

Owszem, możesz stwierdzić, że przecież te wielkie portale opierają się na użytkownikach i z pewnością mogą pomóc w budowaniu rozpoznawalności, jednak zasady ich funkcjonowania zawsze będą zależne od osób decyzyjnych w tych firmach. I długo budowane zasięgi mogą zostać w jednym momencie poucinane. Innym zagrożeniem jest chociażby shadowban, o którym możesz nawet nie mieć pojęcia, a to może niegatywnie wpłynąć na Twoją markę. Dlatego gorąco zachęcam Cię do tego, abyś tuż obok swoich „sociali”, budował swoje miejsce w sieci w postaci strony internetowej.

2. Budowanie wizerunku marki

W dzisiejszym cyfrowym świecie, potencjalni klienci często poszukiwania informacji na temat danego produktu czy usługi rozpoczynają od Internetu. Dlatego Twoja strona powinna być miejscem, gdzie nie tylko znajdą się ceny Twoich produktów czy usług, ale również być wizytówką świadczącą o Twoim profesjonaliźmie, zaangażowaniu i doświadczeniu. Musi być też profesjonalna, atrakcyjna wizualnie oraz intuicyjna. Nie musi strzelać fajerwerkami na wejściu, jednak ważne, aby wzbudzała pozytywne skojarzenia i nie zniechęcała swoim designem.

budowanie marki

Ponadto, Twoja strona internetowa może być doskonałym narzędzem do komunikacji z klientami. Odpowiednie zastosowanie formularzy kontaktowych, czatów online czy sekcji FAQ ma szansę ułatwić klientom szybkie znalezienie szukanych przez nich informacji. Pokazanie, że jesteś dla nich dostępny, buduje zaufanie i zmniejsza dystans, co może być kluczowe dla przyciągnięcia nowych klientów i utrzymania lojalności tych obecnych.

Dzięki stronie internetowej masz wpływ na to, jak Twoja marka czy firma jest postrzegana w sieci. Od Ciebie zależy to, jakie treści, teksty czy zdjęcia na niej umieścisz. Możesz przecież nie tylko sprzedawać swoje produkty czy usługi, ale również przedstawić swój zespół, pokazać z kim wartościowym współpracujesz, jakie są Twoje wartości czy jak się rozwijasz. I przede wszystkim, dodając wartościowe treści na firmowego bloga, możesz zbudować wizerunek eksperta w danej dziedzinie. Trudno zbagatelizować takie możliwości.

3. Twoja strona internetowa pracuje całą dobę

Nawet jeśli zamkniesz swój sklep stacjonarny bądź wyłączysz telefon na weekend, strona internetowa Twojej firmy wciąż może spełniać swoje zadanie. Może sprzedawać Twoje produkty całą dobę bądź budować Twoją markę eksperta poprzez wartościowe treści, które wcześniej dodałeś na bloga. Jest Twoim pracownikiem marketingu, który nie potrzebuje odpoczynku (może tylko czasami nieco uwagi ;)). Nie ważne czy są święta czy odpoczywasz na urlopie bądź chorujesz, Twoja strona internetowa pracuje dla Ciebie. Jasne, że aby tak się stało, trzeba poświęcić nieco pracy, aby odpowiednio się pozycjonowała, jednak ten wysiłek wart jest korzyści, jakie za sobą niesie.

strona internetowa

Ponadto, odpowiednio zintegrowana strona internetowa może zaoszczędzić Ci mnóstwo pracy i pieniędzy. Jeśli Twoje usługi wymagają rezerwacji bądź sprzedajesz produkt cyfrowy, może się to odbywać bez Twojego udziału. Wszystko to osiągniesz za pomocą odpowiednich narzędzi, które zwiększą Twoją efektywność. Wystarczy odpowiednio zintegrowany kalendarz na stronie czy system płatności i akcje te zadzieją się nawet w czasie, gdy śpisz czy odpoczywasz.

Warto również pamiętać, iż odpowiednio zastosowane narzędzia takie jak Google Search Console czy Google Analytics pozwolą Tobie lub Twojemu zespołowi zebrać dane, które później możesz przełożyć na swoje działania marketingowe. Owszem, wymaga to nieco pracy i analizy, jednak dzięki temu możesz uchronić się przed przepalaniem budżetów na nietrafione reklamy i marketing.

4. Globalny zasięg

Obecnie dostęp do internetu posiada ponad 5 miliardów ludzi na świecie. Dlaczego miałbyś zatem ograniczać się do Klientów z własnego podwórka? Owszem, nie w każdej branży można przełożyć ilość użytkowników sieci na realnych klientów, dlaczego jednak miałbyś nie spróbować. Nawet na produkt cyfrowy w Twoim ojczystym języku może skusić się ktoś z drugiego końca świata. Zaś może Twój produkt fizyczny znajdzie odbiorcę za jedną czy drugą granicą. I choć wydaje się to bardzo optymistyczne, tylko obecność w sieci, pozwoli Ci się o tym przekonać.

Oczywiście, firmom działającym w branżach cyfrowych czy doradczych zdecydowanie łatwiej będzie podjąć się globalnej ekspansji. Lecz nawet jeśli jeszcze nie wiesz, jaka przyszłość czeka Twoją firmę, daj jej szansę na rozwój już dziś i buduj swój ekspercki wizerunek od pierwszych dni istnienia Twojej strony.

5. Konkurencyjność na rynku

Mimo, iż kilkukrotnie wspomniałam o tym, jak bardzo Internet towarzyszy nam w codziennym życiu, wciąż są firmy, które jeszcze nie budują w nim swojej tożsamości. Dlatego wyprzedź je już teraz, zamawiając stronę internetową dla Twojego biznesu. W dzisiejszych czasach nie jest to już luksus, a konieczność. Nawet firmy mocno działające na rynku lokalnym, powinny zdecydować się na ten krok.

Nie musisz od razu rozpoczynać z rozbudowanym portalem. Możesz zdecydować się na stronę typu One Page, jednak już na niej możesz zawrzeć informacje, które dowiozą Ci klientów, zdobędą ich zaufanie i rozwiną Twój wizerunek eksperta. Nie pozwól, aby Twoja firma zniknęła z radarów potencjalnych klientów tylko dlatego, że uznajesz stronę internetową za zbędny luksus.

Twoja firma potrzebuje strony

Tak, w czasach Social Mediów jestem absolutnym zwolennikiem posiadania strony internetowej. Nawet w przypadku tych najmniejszych biznesów. Pewnie, że czasami wydaje się to przerostem formy nad treścią, ale jestem przekonana, że jeśli myślisz poważnie o rozwoju swojej firmy, strona internetowa powinna znaleźć się na jednym z pierwszych etapów jej tworzenia. Zwłaszcza, że na początku wcale nie bedziesz potrzebować rozbudowanego portalu. Nawet strona z 2-3 zakładkami może doskonale spełnić się w swojej roli, a czas na jej rozwój przyjdzie z czasem.

Dlatego nie wahaj się dłużej, tylko zamów swoją stronę już dziś. Z przyjemnością pomogę Ci w tej realizacji, a także pomogę w dalszym jej funkcjonowaniu. Zapraszam do kontaktu poprzez formularz kontaktowy bądź mailowo.

A jeśli jeszcze nie masz swojej firmowej strony internetowej, daj znać w komentarzu, co Cię przed tym powstrzymuje.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top