Hosting, domena, certyfikat SSL – 3 muszkieterów każdej strony

Gdy zaczynasz swoją przygodę z tworzeniem stron internetowych lub planujesz samodzielnie stworzyć własną stronę, na pewno natkniesz się na wiele zagadkowych określeń. Z pewnością należeć do nich będą: domena, hosting oraz certyfikat SSL. Poniżej postaram się wyjaśnić w prostych słowach, czym one są.

Hosting

Hosting to inaczej wydzielone na serwerze miejsce na zasoby Twojej strony internetowej. Ponieważ każda strona składa się z różnego rodzaju treści takich jak teksty, obrazy czy inne multimedia, hosting to miejsce, gdzie wszystkie te pliki są przechowywane. Jest wydzieloną dla Ciebie częścią serwera, który jest podłączony do internetu 24/7.

Wybór odpowiedniego hostingu jest kluczowy dla działania Twojej strony. Niestety, jeśli trafisz na niestabilny i wolny hosting, korzystanie ze strony będzie dla odwiedzających zniechęcające i z pewnością już na nią nie wrócą. Dlatego polecam wybierać sprawdzone i znane hostingi. Ponadto, przy wyborze tej usługi na pewno nie polecam sugerować się najniższą ceną.

Obecnie wiele hostingów skonfigurowanych jest tak, aby przyspieszyć działanie WordPressa. Taka konfiguracja ma korzystnie wpływać na szybkość strony, a co za tym idzie, zwiększyć jej widoczność w przeglądarkach. Dlatego warto zwrócić na to uwagę przy wyborze swojego hosta.

Oczywiście temat usług hostingowych jest dużo szerszy i obejmuje m.in. usługi serwera dedykowanego. Wówczas dostawa usługi udostępnia Ci serwer skonfigurowany specjalnie pod Twoje potrzeby. Jednak zazwyczaj dotyczy rozbudowanych i specjalistycznych serwisów internetowych.

Domena

Jeśli hosting jest domem dla naszej strony, to domena jest jej adresem. Domena składa się z protokołu, nazwy domeny oraz rozszerzenia. Czasami jej elementem staje się również subdomena.

Zakup domeny jest jednym z pierwszych kroków, jakie podjemujemy przed stworzeniem strony internetowej. Warto jednak pamiętać, iż tak naprawdę nigdy nie stajemy się jej właścicielem. W zasadzie to „dzierżawimy” ją na określony czas (najczęściej na rok) i gdy ten minie, musimy ponownie zapłacić za dalsze jej użytkowanie.

Domenę najczęściej możemy dokupić przy zakupie hostingu, co ułatwia później część ustawień. Jednak jeśli zakupimy domenę i hosting osobno, u różnych usługodawców, bez problemu połączymy je w odpowiednich ustawieniach domeny.

Certyfikat SSL

Certyfikat SSL (Secure Socket Layer) jest powszechnie przyjętym protokołem szyfrowania danych, zabezpieczający komunikację między serwerem a użytkownikiem. Jego celem jest ochrona danych przed dostępem osób trzecich.

O ile bez domeny i hostingu nie uda nam się uruchomić naszej strony, o tyle bez certyfkatu SSL jest to możliwe. Jednak, jeśli chcesz, aby Twoja strona uchodziła za profesjonalną i godną zaufania, certyfikat ten jest niezbędny. A zdecydowanie jest nieunikniony, gdy prowadzisz sklep internetowy lub sprzedajesz swoje produkty na stronie typu landing page.

Strony zabezpieczone certyfikatem SSL bardzo łatwo rozpoznać. Przede wszystkich ich adres url zawiera protokół https://, a ponadto przy ich adresie w przeglądarce pojawia się mała kłódeczka. Ten niewielki element wpływa również – choć w małym stopniu, ale jednak – korzystnie na SEO naszej strony.

Część dostawców hostingu dodaje certyfikat SSL w pakiecie ze swoją obługą. Zdecydowanie warto wówczas od razu włączyć to zabezpieczenie, by od początku budować swój profesjonalny wizerunek.

Trudne wybory

Na rynku można znaleźć mnóstwo firm, które zajmują się dostarczaniem poszczególnych usług. Pamiętaj, że z daną firmą będziesz „współpracować” prawdopodobnie min. rok, więc warto zrobić dobry research przed wykupieniem konkretnych usług.

Na pocieszenie mogę napisać, że jest to dopiero początek mniej lub bardziej trudnych wyborów, które napotkasz przy tworzeniu swojej strony internetowej.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top