Co to jest WordPress i do czego służy?

WordPress to obecnie najpopularniejszy system zarządzania treścią (CMS) na świecie. Ok. 40% wszystkich stron w sieci jest opartych na tym systemie, a jeśli weźmiemy pod uwagę jedynie systemy CMS, udział ten jest jeszcze większy – wynosi ponad 60%. Co czyni ten system tak popularnym? Zastanówmy się.

WordPress – co to?

Pierwsza oficjalna wersja WordPressa została wypuszczona w 2003 roku i pierwotnie system ten miał służyć do tworzenia blogów, jednak lata rozwijania systemu spowodowały, że obecnie jego możliwości pozwalają na tworzenie dużo bardziej rozwiniętych serwisów. Tworzenie stron odbywa się na zasadzie łączenia bloków, które uzupełnia się odpowiednim kontentem: tekstami bądź zdjęciami.

WordPress

Tuż po instalacji, WordPress ma stosunkowo ograniczone możliwości, jednak cała magia jego działania oparta jest na tysiącach wtyczek ogromnie rozszerzających jego funkcjonalność. Warto natomiast pamiętać, iż nadmiar wtyczek może mocno wpływać na szybkość ładowania się strony, więc warto w tej materii zachować umiar.

Na wygląd stron budowanych w tym środowisku, wpływ mają przede wszystkim motywy. Dla użytkowników dostępnych jest tysiące darmowych i płatnych motywów, które łatwo dostosować do charakteru naszej strony. Jednak – zwłaszcza w przypadku bezpłatnych motywów – działa to w ograniczonym zakresie. Niemniej, wybór jest tak duży, że każdy znajdzie coś dla siebie.

Dlaczego WordPress jest tak popularny?

Na popularność WordPressa bez wątpienia na wpływ kilka czynników. Po pierwsze, jest to system bezpłatny, więc początkujący blogerzy czy małe biznesy z niewielkim budżetem, nie muszą się martwić o stan konta przy pracy w tym systemie. Oczywiście, możemy zainstalować płatne wtyczki czy motywy, ale nie jest to konieczność.

Kolejną ważną zaletą jest bez wątpienia to, że do poruszania się w WordPressie nie jest potrzebna umiejętność kodowania. Stworzenie strony wygląda trochę jak budowanie z klocków, czyli dodajemy odpowiednie elementy do strony, a później dopasowujemy je wizualnie. Samo dodawanie wpisów na bloga czy produktów do sklepu również z reguły nie powinno przysparzać nikomu problemów.

Funkcjonalność WordPressa bardzo łatwo rozszerzyć o sklep internetowy, dzięki wtyczce WooCommerce. Ona również jest darmowa i pozwala na zbudowanie podstawowego sklepu internetowego, w którym możemy sprzedawać produkty z wieloma wariantami czy produkty online (e-booki czy szkolenia).

WordPress został przetłumaczony na bardzo wiele języków, dzięki czemu nieznajomość języka angielskiego nie jest w tym przypadku żadnym ograniczeniem. Polska wersja jest również dostępna.

Dzięki łatwości obsługi, stronę opartą na WordPress bardzo łatwo jest powierzyć w obsługę osobie, która nie ma doświadczenia informatycznego. Osoba lub firma zamawiająca taką stronę, może później z łatwością samodzielnie zarządzać treścią na niej, produktami w sklepie czy dodawać i edytować treści na bloga.

Praca w WordPress

Stworzenie prostej strony internetowej w WordPress jest stosunkowo proste, jednak należy pamiętać, że każdą stronę należy zoptymalizować pod SEO, a także zadbać o elementy UI/UX. Dlatego nawet prosta strona potrzebuje nieco czasu, aby mogła zostać ukazana światu. Wiele usprawnień czy funkcjonalności możemy dodać za pomocą wtyczek, jednak nie zawsze zastąpią one umiejętności czy logiczne myślenie.

Natomiast gotowa strona jest bardzo łatwa w obsłudze. Np. opcja dodawania wpisów na bloga wygląda jak przeciętny edytor tekstowy z możliwością dodania nie tylko tekstów czy obrazów, ale również cytatów, tabel, galerii obrazów i wiele wiele więcej. Gdy dodamy do tego kolejne wtyczki, na naszej stronie może zadziać się naprawdę wiele.

Wady WordPressa

Aby zachować rzetelność treści, nie mogę nie wspomnieć o wadach tego systemu. Jednym z głównych zarzutów jest bezpieczeństwo tego CMSa, a w zasadzie włamania na strony zbudowane na nim. Nie zawsze jednak jest to wina samego systemu. Należy tutaj zachować zdrowy rozsądek i po pierwsze: ustawić odpowiednio „mocne” login i hasło, a po drugie: nie instalować przypadkowych wtyczek i motywów z nieznanego źródła. Przed taką instalacją warto poczytać opinie o nich, czy chociażby zwrócić uwagę na ilość pobrań czy oceny.

bezpieczeństwo w sieci

Ponadto, na świecie istnieją miliony stron i nie tylko te zbudowane na WordPress narażone są na ataki hakerskie. Dla zmniejszenia prawdopodobieństwa wystąpienia takiego zagrożenia na naszej stronie, warto na bieżąco usuwać nieużywane wtyczki czy motywy. Należy również dbać o bieżące aktualizacje tych zainstalowanych. Sam system również jest cały czas ulepszany w kierunku zwiększenia bezpieczeństwa jego użytkowania.

Kolejnym zarzutem kierowanym w stronę WordPress jest mniejsza szybkość działania strony w porównaniu do dedykowanego CMSa stworzonego dla konkretnej firmy. Ciężko odrzucać takie zarzuty, jednak obecnie powstają hostingi dedykowane dla tego systemu, mające na celu przyspieszenie jego działania. Ponadto zachowanie umiaru we wtyczkach czy efektach pozwoli nam na zachowanie odpowiedniej szybkości ładowania strony.

Należy również wspomnieć, że w przypadku wyjątkowych i mocno niestandardowych rozwiązań, można napotkać na pewne ograniczenia, których nie da się rozwiązać wtyczkami. Wówczas może się okazać, iż WordPress nie będzie najlepszą opcją na zbudowanie strony. Ewentualnie, rozszerzenie konieczne dla wdrożenia takiej funkcjonalności okaże się płatne, co podniesie koszty jest stworzenia.

Podsumowanie

Mimo iż WordPress nie jest CMSem bez wad, jego popularność nie wzięła się znikąd. Ogromne możliwości, elastyczna funkcjonalność, łatwość obsługi czy szerokie możliwości integracji sprawiają, że jest wybierany przez wielu twórców stron. Jest to wszechstronne narzędzie, dzięki któremu stworzymy obecnie nie tylko blogi, ale również rozbudowane platformy, sklepy czy fora internetowe.

Za tym systemem stoi aktywna społeczność, która nie ustaje w dążeniu do ulepszenia go, a nowe aktualizacje skutecznie usprawniają pracę w tym ekosystemie.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top